fbpx
Led 30, 2019
921 Zhlédnutí
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem ZŠ Romance musí přinést do Uhříněvsi kvalitu

ZŠ Romance musí přinést do Uhříněvsi kvalitu

Napsal/a

Plán umístění školy dle projektanta HelikaByl jsem vyzván, abych napsal několik vět k chystané výstavbě ZŠ Romance.

Na úvod předešlu: mám tři děti (věk 0, 2 a 4 roky – což implikuje mou potřebu novou školu mít 🙂  a nejsem vzděláním architekt ani stavař, přesto si dovolím k této problematice několik osobních poznámek.

ZŠ Romance je bez debat pro Uhříněves a nejbližší okolí velmi potřebná a důležitá.
Po tom, co jsem se ale seznámil s její dokumentací, vyvolal u mě takto navržený projekt tyto otázky:

  • Je takto pojatá stavba přímo u silnice I. třídy vhodně umístěna? – zejména jde o sportoviště, u kterých se plánuje pouze s výstavbou ochranného valu (možná akusticky situaci vylepší, exhalace z výfuků budou ale děti běhající na oválu dýchat z plných plic dál).
  • Projekt školy je zpracován s ohledem na co nejnižší finanční náročnost při výstavbě – to nevypadá na první pohled úplně špatně, ale kladu si otázku, jestli se ušetřené peníze nerozfofrují velmi rychle ve vyšších provozních nákladech?
  • Pocházím z Líbeznic u Prahy, kde starou komunistickou budovu školy doplnila velmi zajímavě zpracovaná přístavba, architektonicky velmi ceněná (viz zde: https://www.casopisstavebnictvi.cz/novy-pavilon-zs-a-zus-v-libeznicich-aneb-ve-skole-se-musi-vetrat_N5561.
    Navíc cena přepočtená na třídy nebyla o mnoho vyšší než u podobných projektů “stádně navržených škol”. Nechceme i my, za předpokladu, že to nové vedení na MHMP podpoří, ještě zauvažovat alespoň o dílčím architektonickém vylepšení školy? Vždyť v ní děti budou trávit velkou část dne, tak ať je to stavba pěkná a inspirativní.

Mám důvěru, že vedení naší radnice zvolí správný postup, který zajistí, že škola bude v dohledné době postavena a zároveň zlepší nedostatky, které v projektu – nejen já laik, ale i odborná veřejnost – vidíme.

Štítky k článku:
· · ·
Kategorie k článku:
Výstavba školy

Komentáře nejsou a nebudou na Aktuálně 22 povoleny. Děkujeme za pochopení.